Ana Sayfa Sağlık 11 Aralık 2022 77 Görüntüleme

Fahrettin Koca: 2023’te 45 hastane, 177 tesis tamamlanacak

ANKARA (İGFA) – Sıhhat Bakanı Dr. Fahrettin Koca, TBMM Plan ve Bütçe Kurulunda, Sıhhat Bakanlığının 2023 yılı bütçesi sunumunu yaptı ve milletvekillerinin sorularını yanıtladı. Sunumda Sıhhat Bakan Yardımcıları ve üst seviye bürokratlar da hazır bulundu.

Bakan Koca, TBMM Plan ve Bütçe Kurulunda, bakanlığının 2023 yılı bütçesinin sunumunda yaptığı konuşmada, emanet edilen kaynağı ellerinden geldiğince, üzerindeki hak ve sorumlulukları gözeterek en âlâ biçimde değerlendirmeye çalıştıklarını söyledi.

En üstün teknolojiyle donanmış hastaneleri birer birer devreye alarak vatandaşların hizmetine sunduklarını söyleyen Koca, Bakanlık bünyesinde 953’ü hastane, 8 bini aile sıhhati merkezi olmak üzere toplamda 14 bini aşkın sıhhat kuruluşuyla hizmet verildiğini bildirdi.

“Bebek ve anne vefatlarını kıymetli ölçüde azalttık”

“2002 yılından bu yana temel sıhhat göstergelerinde değerli seviyede ilerleme kaydettik” diyen Bakan Koca, “Bebek ve anne vefatlarını kıymetli ölçüde azalttık. Yıllardır titizlikle takip edip muvaffakiyetler sağladığımız bebek ve 5 yaş altı çocuk vefatlarını daha da azaltmakta kararlıyız” kelamlarını kullandı.

“Dünyanın hiçbir yerinde vatandaşlarımızı yalnız bırakmadık”

Ddünya çapında hadise ve mevt sayıları artarken, gelişmiş olduğu söylenen ülkelerde yaşanan istenmeyen imajlardan Türkiye’yi uzak tutmayı başardıklarını tabir Koca, “Dünyanın hiçbir yerinde vatandaşlarımızı yalnız bırakmadık. Ambulans uçaklarımızla kıtaları aşarak 185 hasta vatandaşımızı ülkemize getirdik” diye konuştu.

Koca, “Dünya çapında aşı tedariki sağlayan birinci ülkelerden biriydik. Sıhhat çalışanlarımızdan başlayarak yaygın aşılamaya giriştik. Birçok ülkenin tersine vatandaşlarımıza farklı teknolojiyle üretilen aşı alternatifleri sunduk. Kısa müddette kendi aşımız Türkovac’ı ürettik. Günlük aşılama sayısında rekor kırdık. Birinci 2 ayda Avrupa ülkeleri içinde vatandaşlarını en süratli aşılayan 2. ülke pozisyonuna yükseldik” dedi.

“HES koduyla birçok ülkeye örnek olduk”

Dijital araçlarla hastaların, temaslılarının yakından izlendiğini belirten Koca, “Danışma sınırıyla ve Kovid-19 bilgilendirme platformuyla vatandaşlarımıza, psikososyal dayanak sınırıyla gerilim altındaki sıhhat çalışanlarımıza etkin takviye sağladık. Aile doktorlarımızla, hudut kapılarına kurduğumuz sahra hastanelerimizle tam bir ahenk içinde çalıştık. Hayat Konuta Sığar (HES) uygulamasıyla risk haritasını cebe yükledik. HES koduyla birçok ülkeye örnek olduk. Dijital aşı pasaportuyla vatandaşlarımızın inançlı seyahatini sağladık” formunda konuştu.

“7 kent hastanemizin imali devam etmektedir”

Kamu-özel paydaşlığı modeliyle tamamlanan 14 kent hastanesinin bugün 22 bin 675 yatak kapasitesiyle hizmet verdiğini belirten Koca, şu değerlendirmeyi yaptı:

“Aynı modelle inşaatı devam eden 4 hastanemizle birlikte 5 bin 755 yatak daha ek edilecektir. Şu ana kadar genel bütçe kaynakları ile yapılan 6 kent hastanemiz 6 bin 730 yatak kapasitesi ile hizmet sunmaktadır. Genel bütçe kaynaklarıyla 7 bin 450 yatak sayısına ulaşan 7 kent hastanemizin üretimi devam etmektedir.”

“Şiddet cürümleri katalog kabahatler kapsamına alındı, âlâ hal indirimi kalktı”

Vatandaşların sıhhatini garanti altına almak için yeni bir ıslahat başlatılması gerekliliği doğduğunu tabir eden Koca, kelamlarını şöyle sürdürdü:

“Beyaz Islahat kapsamındaki taleplerimize sahip çıkarak sıhhatte şiddetin önlenmesi, malpraktis davalarına karşılık teminat oluşturulması ve özlük hakları hususlarındaki düzenlemeleri yapan Büyük Meclisimize huzurlarınızda bir sefer daha teşekkür ediyorum. Bu sayede sıhhat çalışanlarımıza yönelik şiddet kabahatleri, katalog cürümler kapsamına alındı. Âlâ hal indirimi kalktı, yüzde 50 oranında ceza artırımı geldi. Sıhhatte Şiddetin Önlenmesi Aksiyon Planı’nı adım adım uyguluyoruz. Artık sıhhat çalışanlarına soruşturma müsaadesini Mesleksel Sorumluluk Heyeti veriyor. Malpraktis davalarında kasıtlı olarak mesleği berbata kullanmak yargı kararıyla kesinleşmedikçe tazminat rücu edilmiyor. Böylelikle sıhhat çalışanımız da hastamız da kamu garantisi altına alınmış oldu.”

Sağlık çalışanlarının özlük haklarının güzelleştirilmesi için yeni düzenlemeler yapıldığını aktaran Koca, sabit ek ödemenin merkezi bütçeye aktarılarak maaşa eklendiğini anımsattı. Koca, taban ek ödemesi ile birlikte teşvik ve ödüllendirmeye dayalı yeni bir ek ödeme sistemi getirildiğini anlatarak tabiplerin emekli maaşlarında iyileştirmeler yapıldığını bildirdi.

“İzlem göstergelerinde en düzgün ilerlemeyi sağlayan ülke durumuna geldik”

“Avrupa’da Bulaşıcı Olmayan Hastalık Taahhütlerinin İzlenmesi Raporu’na nazaran izlem göstergelerinde en güzel ilerlemeyi sağlayan ülke durumuna geldik” diyen Bakan Koca, yeni doğan tarama programının da sürdüğünü tabir ederek böylelikle yılda ortalama 25 bin bebek ve çocuğun erken teşhis ile tedavi ve rehabilitasyon fırsatına sahip olduğuna işaret etti. Bu yıl tarama programına Konjenital Adrenal Hiperplazi ve SMA’yı da eklediklerini de hatırlatan Koca, “Geçtiğimiz yılsonunda evlenecek çiftlerde, yeni doğan bebeklerde ise bu yıl mayıs ayında SMA taramasını başlattık. Çiftlere rehberlik ediyor, tespit ettiğimiz bebeklerin en kısa müddette tedavisini başlatıyoruz” formunda konuştu.

“Uzaktan sıhhat hizmetiyle yerden ve ulaşımdan bağımsız bir devir başlıyor”

Türkiye’deki doğumların yüzde 98’inin hastanede gerçekleştiğini, doğum yapılan hastanelerin tamamının bebek dostu hastane sertifikasına hak kazandığını aktaran Koca, konutta sıhhat hizmetinin altyapısı ve kapsamını da genişlettiklerine işaret etti.

Bakan Koca, “Uzaktan sıhhat hizmetiyle yerden ve ulaşımdan bağımsız bir devir başlıyor. Bu konuda yasal altyapıyı tamamlamış olmakla birlikte şimdi uygulama yaygınlaşmış değil. Kısa müddette ülke geneline yaygınlaştıracağız” diye konuştu.

“2023 bütçesinde gözetici sıhhat hizmetlerine ayırdığımız kaynağı 8 kat artırdık”

Sağlıklı Hayat Merkezlerinin ekim ayı prestijiyle 232’ye ulaştığını aktaran Koca, “Sağlık tesislerimizde arındırma ve rehabilitasyon merkezlerini hayata geçiriyoruz. 2023 yılı bütçesinde gözetici sıhhat hizmetlerine ayırdığımız kaynağı, bugüne taşınan sayılarla gerçek olarak 8 kat artırıp 84 milyar 39 milyon liraya çıkardık” açıklamasında bulundu.

Bakan Koca, bugüne kadar 57 bin hastanın hava ambulansıyla, 31 bin hastanın deniz ambulansıyla taşındığını, bu yılın 10 ayında kara ambulanslarıyla taşınan hasta sayısının ise 6 milyona yaklaştığını bildirdi.

“Yoğun bakımdaki hastalarımızın sıhhat bilgilerini e-Nabız’dan günlük olarak yakınlarıyla paylaşıyoruz”

“Bakanlığımız hastanelerindeki ağır bakım yatak sayımızı 28 kat artırarak 24 binin üzerine çıkardık” diyen Bakan Koca, şöyle devam etti.

“Yoğun bakımda yalnızca kapasite artışı sağlamakla kalmadık. Geliştirdiğimiz uygulamayla haziran ayından itibaren ağır bakımdaki hastalarımızın sıhhat bilgilerini e-Nabız üzerinden günlük olarak yakınlarıyla paylaşıyor, bilgilendirme yapıyoruz.”

“İnteraktif Görüntü Temelli Otizm taraması kapsamında 2 milyon 264 bin çocuğa ulaşıldı”

Nadir Hastalıklar Aksiyon Planı’nın hazırlandığını anımsatan Koca, “İnteraktif Görüntü Temelli Otizm taraması kapsamında 2 milyon 264 bin çocuğa ulaşıldı. Çok Disiplinli Çocuk ve Genç Ruh Sıhhati Hizmet Üniteleri (ÇÖZGEM) 3 vilayette pilot olarak uygulamaya geçildi. En kısa müddette ülke genelinde yaygınlaştırılacaktır” dedi.

“Salgın periyodunda, e-Nabız kullanıcı sayısının 68 milyona ulaştı”

Sağlıkta dijitalleşme konusunda Türkiye’nin birçok ülkenin hayal bile edemediği bir pozisyonda olduğunu vurgulayan Koca, akredite dijital hastane sayısında, kronik hasta takibinde, taşınabilir uygulamalarla fark yaratıldığını, global salgın devrinde bunun faydasının ziyadesiyle görüldüğünü ve kelam konusu periyotta e-Nabız kullanıcı sayısının 68 milyona ulaştığını söyledi.

“85 bin yeni çalışma arkadaşımızla, 115 bin ek işçi istihdamı sağlayacağız”

Sağlık çalışanlarının sayısının 777 bini Bakanlık bünyesinde olmak üzere 1 milyon 359 bine ulaştığına dikkat çeken Koca, “Sağlıkta Beyaz Islahat kapsamında almayı planladığımız 85 bin yeni çalışma arkadaşımızla, 115 bin ek işçi istihdamı sağlamış olacağız” dedi.

Kamuda istihdam edilen uzman doktor ve doktor sayısı yaklaşık 24 bin

Bakan Koca’nın paylaştığı tablodaki datalara nazaran, bu yıl kamudan istifa eden toplam uzman tabip ve tabip sayısının 4 bin 194 olurken, istihdam edilen uzman doktor ve doktor sayısı 23 bin 713’e ulaştı.

Söz konusu datalar, ekim ayında istihdam edilen uzman doktor ve tabip sayıları ile üniversite ve öteki kamu kuruluşlarına geçmek için ayrılanları da kapsıyor.

Gelecek yıl için 45’i hastane, 177 sıhhat tesisinin yatırımı planlandı

Sunumunda 979 birinci basamak sıhhat kuruluşu ve 60 bin yatak kapasitesine ulaşan 345 hastane yatırımının, proje evresinden inşaat etabına geçme sürecinin devam ettiğini bildiren Koca, “Son 20 yılda 738’i hastane olmak üzere 3 bin 992 sıhhat tesisi tamamlanarak hizmete açılmıştır. Önümüzdeki yıl 45’i hastane olmak üzere 177 tesisin yatırımı planlanmıştır” sözünü kullandı.

Türkiye’nin global sıhhate katkı sağlamak ve sıhhatte önder ülkeler ortasında yer alma gayelerine ulaşmak için, “Health Türkiye” markasıyla dünyaya açılacağına işaret eden Koca, kent hastaneleri, USHAŞ, “Health Türkiye Platformu”, “Uluslararası Sıhhat Hizmetleri Davet Merkezi” ile Türkiye’de sıhhat hizmeti almak isteyenlere kucak açtıklarını kaydetti.

“Tıbbi aygıtta ihracatımızın ithalatı karşılama oranı yüzde 54’e ulaştı”

“Yürüttüğümüz çalışmalar sonucunda 2022’de pazardaki imal ilaç oranı kutu bazında yüzde 89’a, kıymet bazında ise yüzde 53 düzeyine ulaşmıştır” diyen Koca, “Tıbbi aygıtta ihracatımızın ithalatı karşılama oranı her yıl artarak yüzde 54’e ulaşmış durumdadır. Piyasaya arzından hastaya kullanımına kadar ilaç ve tıbbi aygıt idaresini büsbütün dijital platformda yürüten bir kurum olması sebebiyle dünyada bir birinci olma özelliği taşımaktadır” halinde konuştu.

“Bağışıklama programımızdaki aşıların yüzde 86’sı Hıfzıssıhha’da üretilecek”

Hıfzıssıhha Türkiye Aşı ve Biyoteknolojik Eser Araştırma ve Üretim Merkezi’nin inşasının sürdüğüne işaret eden Koca, “Merkez faaliyete geçtikten sonra aşı ve biyoteknolojik eser çalışmalarımız daha da hızlanacaktır. Bağışıklama programımızdaki aşıların yüzde 86’sı Hıfzıssıhha’da üretilecektir” diye konuştu.

“Her hamileye bir ebe tahsis etmenin hazırlıklarını yapıyoruz”

Sağlıklı jenerasyonlar için, olağan doğumu özendirmek üzere her hamileye bir ebe tahsis etmenin hazırlıklarının yapıldığını belirten Koca, “Bağımlı hastalarımızın yaşama sarılmasını kolaylaştıracak tam donanımlı Bağımlılık Müracaat Arındırma ve Rehabilitasyon (BAHAR) merkezlerini yaygınlaştırıyoruz. Özel çocuklarımızın sıhhat temas noktasını oluşturacak Çok Disiplinli Çocuk ve Genç Ruh Sıhhati Merkezlerini (ÇÖZGEM) her vilayette açıyoruz. Binlerce bireye yeni istihdam oluşturacak, yerli ve ulusal sıhhat teknolojilerinin merkezi halini alacak Sıhhat Vadisi için çalışmalarımızı sürdürüyoruz” dedi.

Bakan Koca, sunumunun sonunda insan için merhametle hizmet etmeyi amaçladıklarını, vicdan terazisinde kendisine yer bulamayan hiçbir hususun da gündemlerinde olmayacağını vurgulayarak, çaba, sebat ve fedakarlıklarıyla sıkıntı günlerin birlikte atlatılmasını sağlayan tüm sıhhat ailesine teşekkürlerini iletti.

instagram takipçi satın al | youtube izlenme satın al
gaziantep escort bayan gaziantep escort turkhacks.com hack forumu hacker sitesi muğla escort escort fethiye escort bodrum escort marmaris izmir escort deneme bonusu veren siteler deneme bonusu veren siteler istanbul escort mersin escort eryaman escort
Manavgat Escort https://www.turkcasino.net/ tokat escort cheapest viagra cheapest viagra